چگونه موهای خود را شستشو دهید؟

  • چگونه موهای خود را شستشو دهید؟

  • چگونه موهای خود را شستشو دهید؟
    چگونه موهای خود را شستشو دهید؟

 

 

 

 

 

 

 

چگونه موهای خود را شستشو دهید؟

همیشه شستن موها چالش برانگیز بوده است، از کودکی به اکثر ما یاد داده‌اند که بهتر است هر روز موهای سر خود را بشوییم تا از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنیم اما در این مبحث علمی به شما ثابت می‌کنیم که شستن موها به تعداد دوبار در هفته کافی است.
اگر موهای خود را به صورت صحیح شستشو دهید همواره سلامتی ‌آنها را حفظ می‌کنید و در نهایت به درخشانی و پر پشت بودن آنها کمک می‌کنید اما در غیر اینصورت به زودی باید با موهای نازنین خود خداحافظی کنید. بنابراین راه‌کارهای زیر را در نظر بگیرید و انجام دهید.

قبل از آموزش نحوه‌ی شستشوی موها، چند نکته‌ی اصلی را خدمت شما عزیزان مطرح می‌کنیم تا بسته به نوع موی خود، شامپوی مناسب انتخاب کنید:
اگر موهای شما خشک است از شامپوهای نرم‌کننده استفاده کنید و در صورتیکه موهای چرب دارید، به شامپوهایی که مخصوص موهای چرب هستند احتیاج دارید. (برای موهای خشک شستشوی موی سر تا ۳ بار در هفته نیز توصیه می‌شود)

۱) ابتدا موهای خود را مرطوب کنید

موی سر دقیقا مانند ماشین لباسشویی است که ابتدا باید آن را با آب گرم خیس و مرطوب کنید و سپس شامپو را روی پوست سر قرار دهید. آب گرم باعث می‌شود که منافذ پوست سر باز شوند و در نهایت چربی اضافی سطح پوست از بین برود و  چربی مناسب برای جذب ویتامین‌ها در سطح آن باقی بماند.

۲) اگر موهای بلند دارید این قسمت را انجام دهید

در تعریف، موی بلند، به مویی گفته می‌شود که تا پایین تر از شانه‌ها قرار گرفته است. بنابراین محافظت از آن بسیار دشوارتر از موهای کوتاه می‌باشد. معمولا انتهای این نوع مو به دلیل عدم دسترسی به آن، آسیب می‌بیند. اما راهکار چیست؟ برای این مدل مو ابتدا آب گرم را به سرتاسر مو روانه کنید و قبل از ریختن شامپو روی سر، سر و موها را کاملا ماساژ دهید. این کار باعث می‌شود منافذ پوستی باز شده و مو حالتی درخشان‌تر و شفاف تر به خود بگیرد.

۳) فقط سطح پوست سر را آغشته به کف کنید

شامپو را به پوست سر ریخته و سپس با ماساژ بسیار خفیف پوست سر را کف‌آلود کنید. سعی کنید ماساژ را طوری ادامه دهید که کف از پوست سر به انتهای مو برسد. به هنگام شستن، پوست سر چرب‌ترین نقطه و انتهای مو که دست نخورده‌تر است، خشک‌ترین نقاط به حساب می‌آیند. بنابراین شکنندگی مو در انتها بیشتر است.
فقط توجه داشته باشید که مقدار شامپو باید یک پنجم کف دست بوده و اگر موی بلندتری دارید این مقدار را دو برابر کنید. بیشتر بودن میزان شامپو به معنای پاکیزگی و افزایش سلامت موها نیست.

چگونه موهای خود را شستشو دهید؟
چگونه موهای خود را شستشو دهید؟

 

 

 

 

 

 

 

۴) موهای خود را نرم و لطیف کنید

هنگامیکه موی شما از لطافت کافی برخوردار نباشد موی شما اصطکاک پیدا می‌کند و معمولا اصطکاکی که روی آن بوجود می‌آید می‌تواند به ریشه مو آسیب وارد کند و در نهایت ظاهر آنها را شکننده و مجعد نمایید. پس از کف زدن مو در مرحله‌ی قبل دستهای خود را به صورت نسبتا عمود به پوست سر قرار داده و فشار یکسانی را به آن وارد کنید (بسیار ملایم و نرم) تا جریان خون در سطح موی سر افزایش یابد و این جریان باعث می‌شود که رشد مو تقویت شده و سلول‌های پوست سر تحریک‌پذیر تر شوند. توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی از حرکت دایره‌ای برای موی سر خود استفاده نکنید زیرا این امر سبب تو در تو شدن مو می‌شود. در انتها نیز با کف دست تمام قسمت سر را با کف شامپو آغشته کنید.

۵) موهای خود را دوبار نشویید

متاسفانه در بسیاری از شامپوهایی که امروزه تولید می‌شوند، برچسب‌هایی وجود دارد که طریقه‌ی مصرف بر روی آنها درج شده است. روی بسیاری از این برچسب‌ها نوشته شده است که باید موی سر خود را دوبار شستشو دهید اما این موضوع، یکی از اشتباهات رایجی است که اکثر مردم انجام می‌دهند. گاهی یک باور غلط می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پوست سر وارد کند بنابراین بهتر است اصولی و علمی با این موضوع برخورد کنید. موی سر تنها با یک‌بار کف کردن و شستشوی دقیق، تمیز می‌شود. تنها در شرایطی که سطح پوست بسیار کثیف و چرب است می‌توانید دوبار شامپو بزنید و شستشو را انجام دهید اما در حالت عادی برای انواع موی سر، یکبار شستشو کافیست.

۶) پایان شستشو موها با آب سرد

آب سرد باعث تنگ شدن منافذ پوستی سر می‌شود و در نهایت، موها درخشان‌تر می‌شوند. بنابراین آبکشی با آب سرد باعث می‌شود موهای شما براق تر و درخشنده تر به نظر برسند.