درمان خانگی کم پشتی موهای سر

درمان خانگی کم پشتی موهای سر

درمان خانگی کم پشتی موهای سر
درمان خانگی کم پشتی موهای سر

 

 

 

 

 

 

درمان خانگی کم پشتی موهای سر

بعضی افراد از کم پشتی موی رنج می برند یا کلا ترس ازکم پشتی موی خود دارند اگرچه هنوز راهی برای تغییر بافت پیازهای مو وجود ندارد و کم‌پشتی یا پرپشتی، ضخیم و محکم یا نازک و شکننده بودن موها بیشتر به ژنتیک افراد بستگی دارد، اما راههایی هست که بتوان از کاهش ضخامت و شکنندگی و ریزش آنها جلوگیری کرد.

شکنندگی و نازک بودن موها مشکلی شایع است و هرچند الگوی ریزش مو و طاسی اغلب در مردان بیش از زنان است، اما مردان و زنان هر دو در طول زندگیشان ممکن است شکنندگی و نازک شدن موها را تجربه کنند.

عواملی مانند افزایش سن، ژنتیک، سوء تغذیه، استفاده بیش از حد از محصولات تجاری مو، حساسیت و آلرژی به شامپوهای شست‌وشودهنده و مواد شیمیایی و آرایشی، و همچنین برخی بیماریها در ایجاد حالت شکنندگی موها دخیلند. با این حال، عامل به وجودآورنده این حالت برای موها چندان مهم نیست؛ آنچه اهمیت دارد این است که چگونه می توان این مشکل را درمان کرد یا کاهش داد.

باید در نظر داشت شیوه‌های درمانی که در ادامه ذکر خواهد شد، نباید جای درمانهای پزشکی را در بیماریهای خاصی مانند کمبود مواد مغذی به دلیل سوء تغذیه یا آلوپسی (طاسی) بگیرد و برای درمان چنین مشکلاتی حتما باید به متخصصان پوست و مو مراجعه کرد.

به گزارش سلامت‌آنلاین، مدیکال نیوز در این مقاله چند روش طبیعی خانگی را متذکر شده است. درمانهای خانگی ذکرشده می توانند به ضخیم کردن موهای نازک و شکننده صرفنظر از اینکه آیا درمان بیشتری نیاز است یا نه، کمک کنند اما اثرات درمانی این راهکارهای خانگی در اشخاص مختلف متفاوت است و ممکن است در برخی افراد اثر بیشتری داشته باشد یا بالعکس:

درمان خانگی کم پشتی موهای سر
درمان خانگی کم پشتی موهای سر

 

 

 

 

 

 

۱-استفاده از تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از پروتئین و استفاده منظم از آن برای داشتن موهایی با ریشه قویتر و ساق موی ضخیمتر لازم است. به منظور استفاده از تخم مرغ به این شیوه عمل کنید: یک یا دو عدد تخم مرغ را خوب هم بزنید و مخلوط کنید. تخم مرغها را روی پوست سر و موهای مرطوب خود بمالید و بگذارید به مدت حدود ۳۰ دقیقه روی سرتان بماند؛ سپس موها را به طور کامل با آب گرم آبکشی کنید و با شامپوی ملایم بشویید.

برای نتیجه‌گیری بهتر می توانید متناوبا به صورت یک در میان تخم مرغها را با مقداری روغن زیتون و آب مخلوط و به این روش استفاده کنید: زرده های تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید، سپس یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و دو قاشق غذاخوری آب به آن اضافه کنید. مخلوط بدست‌آمده را به پوست سر و موهای خشک بمالید و بگذارید به مدت ۱۵ دقیقه روی سرتان باقی بماند؛ سپس با آب گرم و شامپوی ملایم آبکشی کنید.

استفاده از روش درمان با تخم مرغ، یک یا دو بار در هفته به مدت چند ماه به تقویت موها کمک خواهد کرد.

2-استفاده از مواد غذایی مناسب و مغذی :برخی رژیمهای غذایی مغذی که شامل چربی ها، پروتئین ها و ویتامین های ضروری و مفید برای سلامتی باشد، می تواند به درمان شکنندگی و نازکی موها کمک کند. در واقع، یکی از علل شکنندگی موها، سوتغذیه فرد است.

برای کمک به درمان این شکنندگی و نازکی ناشی از سوء تغذیه، باید مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی را در برنامه غذایی خود گنجاند. این مواد غذایی عبارتند از:

  1. 1- ماهی سالمون که درصد بالایی از پروتئین و اسیدهای چرب دارد.

2- تخم مرغ که پروتئین، امگا سه و آهن دارد.

3- گردو، بادام و آجیل های دیگر که منابع خوبی از اسیدهای چرب محسوب می‌شوند.

4- ماست پروبیوتیک که منبع پروتیین است.

5- لوبیا سبز، لوبیای سیاه، لوبیا چیتی و سایر انواع لوبیاها که حاوی پروتئینند.

برای استفاده از خواص این غذاها در درمان، باید یک یا دو وعده از هر یک از غذاهای ذکر شده را در برنامه غذایی روزانه گنجاند. اثر این مواد غذایی تا جایی است که حتی اضافه کردن آنها فقط ۳ یا ۴ وعده در هفته به رژیم غذایی سبب بهبود سلامت موهای آنها خواهد شد.

هشدارهای مهم:

به یاد داشته باشید نتایج درمان های طبیعی، بسته به افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. در موارد زیادی، درباره درمان های طبیعی شکنندگی موها مطالعات کاملی انجام نشده و از لحاظ علمی نتایج قطعی وجود ندارد.افراد حساس باید با احتیاط و در کمال عقل و درایت اقدام به استفاده از این روشهای درمان خانگی کنند زیرا مواد آلرژی زا روی پوست سر ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در آنها شود.افرادی که دچار ریزش یا شکنندگی موی یکباره و غیر قابل توضیح می شوند باید حتما به پزشک مراجعه کنند چراکه ممکن است دلیل پزشکی اساسی برای این ریزش موی ناگهانی وجود داشته باشد و بر این اساس حتما باید تحت درمان علمی از سوی متخصصان  قرار گیرند و آزمایشهای تشخیصی لازم برای یافتن دلیل اصلی آن را انجام دهند. هرچند این قبیل موارد بندرت پیش می آید و در بیشتر مواقع درمان های طبیعی خانگی کم هزینه و کم خطرند و ارزش امتحان کردن دارند.

منبع: